Rok szkolny 2024/2025
Małe Rączki, Wielkie Serca – Przedszkolaki Sprzątają Świat!
Z okazji "Dnia Ziemi", który przypada 22 kwietnia, nasze przedszkolaki wyruszyły na wyjątkową misję – misję ratowania naszej planety! Uzbrojone w rękawiczki, worki na śmieci i ogromny entuzjazm, dzieci wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”.
Pod czujnym okiem Pań z przedszkola i z uśmiechem na twarzach, mali ekolodzy przemierzali pobliskie ścieżki zbierając papierki, butelki i inne odpadki. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja, by w praktyce uczyć się troski o środowisko, a także zrozumieć, jak ważne są nawet najmniejsze działania dla dobra naszej planety.
Dzieci z dumą prezentowały zapełnione worki i z zaangażowaniem opowiadały, dlaczego warto dbać o czystość wokół nas. To była nie tylko lekcja ekologii, ale też świetna zabawa i integracja w duchu wspólnego celu.
Dziękujemy wszystkim małym bohaterom – pokazaliście, że nawet najmłodsi mogą mieć wielki wpływ na Świat!
18
Milion swingów dla autyzmu
Nasze Przedszkole z ogromną radością przyłączyło się do akcji "Milion swingów dla autyzmu", okazując solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Poprzez wspólną aktywność dzieci i pracownicy przedszkola wspierają budowanie świadomości i akceptacji. 💙
Witaminki
Grupy Tygryski i Sówki przystąpiły do projektu edukacyjnego "Witaminki" organizowanego przez Bliżej Przedszkola. Głównym celem projektu jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa, stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków, oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi oraz wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych.
5
Kreatywna Matematyka
Dzieci z grupy Tygryski oraz Liski biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Kreatywna Matematyka”. Głównym celem projektu jest innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych.
25
Klub Małego Zucha Flockies
Ogólnopolski Program Edukacyjny „Klub Małego Zucha Flockies” jest długofalowym działaniem edukacyjnym z zakresu rozwoju kompetencji przedszkolnych. Celem Programu jest edukacja z zakresu rozwoju kompetencji przedszkolnych, dająca możliwość eksploracji różnorodnych obszarów wiedzy i umiejętności, istotnych dla rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i przygotowania ich do dalszej nauki. Program realizuje zajęcia poprzez interakcję z bohaterami Programu, a także poprzez jednoczesne rozwijanie zdolności społecznych, emocjonalnych, poznawczych i motorycznych. Dzieci uczyły się współpracy, kreatywności i zdobywały nowe doświadczenia, które zapamiętają na długo. Jesteśmy dumni z naszych małych odkrywców.
Serdeczna Karteczka
Dzieci z grupy Zajączki oraz Motylki biorą udział w ogólnopolskim projekcie "Serdeczna karteczka". Głównym celem projektu jest wykonanie kartek okolicznościowych, dla przedstawicieli konkretnych grup społecznych. Spotkania oraz wykonanie i przekazanie kartek kształtują w dzieciach postawy prospołeczne - m.in. życzliwość, empatię, szacunek.
7
Z Higieną za Pan Brat
Wojewódzki program edukacyjny „Z Higieną za Pan Brat”, jest kolejnym programem, w którym udział biorą nasze przedszkolaki. Celem programu jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami higieny osobistej, by skuteczniej zapobiegać chorobom zakaźnym. Dzieci, nabytą wiedzę o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych, mogą wykorzystać w przyszłości w celu zmniejszenia zaniedbań higienicznych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym zdrowia człowieka. Program edukacyjny w zakresie higieny osobistej jest odpowiedzią Państwowej Inspekcji Sanitarnej na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych nie tylko w województwie lubuskim ale także w Polsce.
Mini Zawodowy Zawrót Głowy
W naszym przedszkolu dzieci zapoznają się z różnymi zawodami i wytworami pracy dorosłych. Zwłaszcza dzieci z grup: Zajączki i Motylki, które biorą udział w innowacji pedagogicznej, dotyczącej preorientacji zawodowej. Na co dzień dzieci z dużym zaciekawieniem obserwują pracę dorosłych, szczególnie rodziców i osób z najbliższego otoczenia. Swoje spostrzeżenia często odzwierciedlają w zabawach tematycznych (zabawa w sklep, policjanta, strażaka, lekarza, fryzjera, kucharza, nauczyciela, itd.). Początkowo dzieci poznają aspekt czynnościowy danego zawodu.. jednak wraz z wiekiem lepiej rozumieją istotę i sens zajęć wykonywanych przez dorosłych. Zaczynają także dostrzegać społeczne znaczenie pracy i wzajemną współzależność między zawodami. Dzięki urozmaiceniu form i metod pracy dzieci wzbogacają swoją wiedzę na temat zawodów, poznają efekty pracy, narzędzia, charakterystyczny ubiór, wzbogacają słownictwo, dostrzegają i szanują prace ludzi z bliskiego im otoczenia. Spotkania z przedstawicielami danych zawodów dostarczają dzieciom ogólnych wiadomości, rozbudzają różnokierunkowe zainteresowania oraz przygotowują dzieci do podjęcia świadomego wyboru pracy zawodowej w przyszłości.
9
Ekosia i Przyszłek mają rady na odpady
W ramach prowadzonej przez Związek Międzygminny "Eko-Przyszłość" z siedzibą w Nowej Soli kampanii ekologiczno-edukacyjnej, wszystkie przedszkolaki wzięły udział w projekcie edukacyjnym "Ekosia i Przyszłek mają rady na odpady". Korzystając z kolorowych materiałów oraz konspektów dostarczonych przez Związek, dzieci przypomniały sobie jak prawidłowo segregować odpady. Zachęcamy do wysłuchania razem z dzieckiem słuchowiska poświęconego prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Słuchowisko dostępne na stronie: www.edko-przyszlosc.pl w zakładce: Edukacja/Multimedia/Słuchowiska.
9
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025
Nasze Przedszkole już od ponad pół roku bierze aktywny udział w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025".
Dzięki wsparciu finansowemu, które udało sie pozyskać w ramach priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025" do przedszkola zakupiono wiele nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dodatkowo wsparcie to posłużyło do realizacji działań promujących czytelnictwo:
- zakupiono książki, które zostały przeznaczone na nagrody dla dzieci biorących udział w konkursach organizowanych w ramach Programu;
- zorganizowano spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Grzyś - Kurka, autorką bajek dla dzieci o Franku Koperku;
- zorganizowano różne konkursy, m.in konkurs na ulubioną postać z bajki oraz konkurs recytatorski o tematyce świątecznej.
Wśród działań, które zrealizowano w przedszkolu wymienić można:
- przeprowadzenie w grupach "Dnia Postaci z Bajek";
- założenie w salach kącików książek;
- opracowanie "Kodeksu młodego czytelnika";
- zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem zakupionych książek;
- "Popołudnie z bajką", czyli cykliczne czytanie zakupionych książek;
- podjęcie współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Otyniu;
- współpraca ze szkolną biblioteką;
- "Kącik wędrującej książki" - stworzenie kącika z książkami do wypożyczenia;
- "Nasza przedszkolna bajka" - stworzenie bajki we współpracy z rodzicami;
- "Baśniowe spotkania";
- przeprowadzenie konkursu plastyczneo na ulubiooną postać z bajki;
- przeprowadzenie konkursu recytatorskiego o tematyce świątecznej.
W sumie zakupiono 239 książek (w tym 110 książeczek będących nagrodami w działaniach promujących czytelnictwo, m.in. w spotkaniu autorskim, konkursie plastycznym na ulubioną postać z bajki, konkursie recytatorskim o tematyce świątecznej.
27